TicketLIVE - Naživo je to nejlepší
Aleš Brichta

Aleš Brichta

Popis:

Ing. Aleš Brichta (* 9. srpna 1959 Praha) je český metalový zpěvák, textař, skladatel a autor výtvarných návrhů. Zakládající člen a kdysi vůdčí osobnost legendární české heavy metalové skupiny Arakain. Dnes vystupuje se svou vlastní kapelou Aleš Brichta Project.

Roku 1982 s Jiřím Urbanem a Miroslavem Nedvědem založili thrashmetalovou kapelu Arakain, kterou opustil až 15. května 2002 u příležitosti koncertu ke dvacátému výročí založení kapely v pražské Lucerně. Nahradil ho Petr Kolář, později Jan Toužimský. Proč to udělal, není dodnes veřejně známo, údajně kvůli osobním neshodám. Na pozvání Arakainu zpíval na koncertě s Arakainem v pražské O2 Aréně. K pětadvacátému výročí na koncertu XXV Eden sice zazpíval, ale rovněž z neobjasněných důvodů se definitivně zřekl jakékoli další spolupráce. V roce 2005 založil vlastní skupinu ABBAND (Aleš Brichta Band), do které sdružil jeho dřívější spolupracovníky jako Mirka Macha nebo Karla Adama. V roce 2008 byl posluchači českého Radia Beat zvolen v kategorii „Osobnost“ do Beatové síně slávy.

K padesátinám Aleše Brichty vznikla v roce 2009 nahrávka AB 50 - A Tribute to Aleš Brichta. V roce 2011 došlo v ABBANDu k obrovské personální změně, která se téměř rovnala rozpadu nebýt toho, že velmi záhy nastoupila sestava nová s jednoduchým názvem Aleš Brichta. Během roku 2012 souběžně s Arakainem absolvoval výroční turné Arakain memoriál a 17. října 2012 uskutečnil ve Slovanském domě koncert 30 let na scéně. V roce 2013 vyšlo album Údolí sviní,ale už pod seskupení Aleš Brichta Project, které hudebně zní jako předešlé album Deratizer. Album se textově zabývá problematikou v Česku. 17. dubna 2013 se v pražském Paláci Akropolis uskutečnil křest alba Údolí sviní, a zároveň šlo do prodeje prvních 500 očíslovaných kusů.