Vyhledat událost

Chinaski

Chinaski

Popis:

Chinaski je česká pop rocková skupina, která v letech 2005 a 2007 vyhrála cenu Anděl, udělovanou Akademií populární hudby.

Skupina vznikla v roce 1987 jako Starý Hrady, dali ji dohromady Pavel Grohman a Michal Novotný (později Malátný). Do kapely v roce 1989 přichází dva spolužáci Michala Novotného z DAMU, Petr Rajchert, který působil v roli zpěváka po boku Malátného a Jiří Seydler. Rok 1994 přináší kapele změny – pod vlivem Charlese Bukowského se podle jeho postavy přejmenovávají na Chinaski a vychází jim stejnojmenné debutové album (vydané společností KaB Music). V září 1995 byl k písni Pojď si lehnout natočen první videoklip skupiny. Jeho režie se ujal Jan Hřebejk.

Druhá deska Dlouhej kouř (1997), jejíž stejnojmenný singl je nejhranější písní v rádiích, přináší kapele velkou popularitu i několik nominací na Ceny akademie.

V dubnu roku 1999 vychází pilotní singl z nové desky. Jmenuje se 1. signální. V roce 2000 odešel Petr Rajchert a za mikrofonem zůstal jen Michal Malátný. Skupina je nominována na Výroční cenu České akademie populární hudby jako skupina roku, ale je těsně třetí. Chinaski natáčí další desku, už čtvrtou v pořadí, která se jmenuje Na na na a jiné popjevky. Singlovka Klára je po prvním týdnu 14. nejhranější skladbou v českých rádiích.

Deska Originál je během dvou týdnů druhou nejprodávanější deskou v ČR, dále vychází album Premium 1993–2003.

Singl Tabáček se pouhý měsíc od vydání stal nejhranější písní v českém éteru. V září 2005 vyšlo v pořadí šesté řadové album Chinaski s názvem Music Bar. Pouhý den po oficiálním uvedení na trh se album stalo s více než třiadvaceti tisíci prodanými nosiči platinovým, po pouhém týdnu se stala nejprodávanější deskou v ČR. Tato deska a píseň Tabáček obsadila první místa v několika hitparádách.

17. září 2007 vyšlo nové CD s názvem 07. Za týden kapela získala za toto album platinovou desku. V listopadu a prosinci se kapela vydala na halové turné.

Deska Není na co čekat vyšla v září 2010. Kapela měla vyjet na turné, ale kvůli operaci Michala Malátného museli být první dva koncerty přesunuty. Turné tedy začalo 7.října v Liberci a navštívilo 6 českých měst.

20. září. 2013 kapela vydává výběr pod názvem 20 let v síti.

Dne 6.února 2014 kapela slaví 20 let existence obřím koncertem v pražské O2 areně. V létě kapela objela velké množství festivalů a v září vyjela do Velké Británie natáčet novou deskou. Deska se natáčela ve studiích Rockfield, kde natáčely takové hvězdy jako Queen, Coldplay či Black Sabbath. Deska vyšla 24.října a sklidila pozitivní ohlas. (zdroj: Wikipidia.org)