TicketLIVE - Naživo je to nejlepší
James Blunt

James Blunt

Popis:

James Blunt se narodil 22. února 1974 jako James Hillier Blount v desetitisícovém městečku Tidworth, ležícím v hrabství Wiltshire v jihozápadní Anglii. Jeho otec, Plukovník Charles Blount, byl důstojník v britské armádě a později plukovník a pilot vrtulníku v letecké složce Britské armády. Matka Jane Ann Farran Blount, rozená Amos, provozovala lyžařskou chatu ve středisku Méribel, ležícím nedaleko města Moûtiers v jihovýchodní Francii.

James má dvě mladší sestry, se kterými vyrůstal převážně ve vesničce St. Mary Bourne v hrabství Hampshire. Vzhledem k otcově armádnímu zapojení se však většinou každé dva roky stěhovali, žili tak např. i v Německu, či na Kypru. Spoustu času trávili také v městečku Cley next the Sea, ležícím v hrabství Norfolk, kde Jamesův otec vlastnil významnou historickou památku, mlýn z 18. století, známý jako Cley Windmill.

Co se vzdělání týče, Blunt nejprve navštěvoval soukromou školu Elstree School ve vesničce Woolhampton, později anglickou nezávislou školu Harrow School, sídlící v londýnském obvodu Harrow, na které získal A-level (český ekvivalent maturity) z fyziky, chemie a ekonomiky.

Studia tím však pro Blunta nekončí, pokračoval na Bristolské univerzitě, kde si za svůj obor vybral výrobní inženýrství a sociologii. V roce 1996 získal titul bakaláře věd (BSc).

Počátky hudební kariéry
James Blunt se už v dětském věku zajímal o hudbu, docházel na lekce piana a houslí, od 14 let se pak doslova zamiloval do elektrické kytary. Jak již bylo zmíněno, první písně psal ve volných chvílích během vojenské služby a z armády odešel právě proto, aby se mohl věnovat hudbě. V té době začal používat své umělecké jméno Blunt a přešel pod hudební vydavatelství EMI. Začátkem roku 2003 jej s nabídkou spolupráce zkontaktovala Linda Perry, bývalá členka skupiny 4 Non Blondes. V době, kdy slyšela Bluntovu promo nahrávku a osobně jej viděla vystupovat na festivalu South by Southwest v texaském Austinu, zrovna rozjížděla vlastní nahrávací společnost Custard. S Bluntem následně podepsala nahrávací smlouvu. Měsíc na to se zpěvák setkává s hudebníkem a producentem Tomem Rothrockem, jenž spolupracoval mimo Blunta také např. s Mobym, Gwen Stefani, či skupinami Foo Fighters a Motörhead.

Debutové album na výsluní díky "You're Beautiful"
S Tomem Rothrockem dlouho nezaháleli a pustili se do nahrávání Bluntova prvního alba Back to Bedlam. Nahrávání probíhalo v Rothrockově domácím los angeleském studiu. Zpěvák během této doby pobýval u herečky Carrie Fisher. Album Back to Bedlam bylo vydáno 11. října 2004 pod hlavičkou Atlantic Records a zprvu nebylo zrovna nejúspěšnější. První dva singly “High” a “Wiseman” si své posluchače nenašly. Album se na výsluní dostalo až po vydání singlu "You're Beautiful", který se v létě 2005 stal celosvětovým hitem. Díky tomuto se ve Velké Británii stalo Back to Bedlam nejprodávanějším albem roku 2005. Prodeje v tomto roce přesáhly 2.4 milionů kusů. Do konce roku 2009 bodovalo ještě více a na tamním trhu se stalo nejprodávanějším albem 21. století. Toto prvenství Bluntovu albu vydrželo až do roku 2011, kdy jej z trůnu nejprodávanějších alb 21. století ve Velké Británii sesadilo Back to Black od Amy Winehouse.

Jak již bylo zmíněno, singl "You're Beautiful" zaznamenal úspěch po celém světě, na americkém trhu ovládl v průběhu roku 2006 první příčku Billboard Hot 100. Jde o nejprestižnější žebříček prodejnosti singlů v USA, sestavovaný od roku 1941. Posledním Britem, kterému se toto povedlo byl Elton John, který na americkém trhu bodoval v roce 1997 s písní "Candle in the Wind 1997".

V prosinci 2005 vychází singl "Goodbye My Lover" a následně dochází ke znovuvydání prvních dvou singlů "High" a "Wiseman", které již díky Bluntově stoupající slávě určitý úspěch zaznamenaly.

Od ledna do listopadu 2006 vyrazil na turné Back to Bedlam World Tour, se kterým navštívil nejen Evropu a Velkou Británii, ale také Japonsko, Austrálii, Nový Zéland a Severní Ameriku.

Únor 2006 se nesl ve znamení předávání britských hudebních cen Brit Award, na kterém byl Blunt nominován hned v pěti kategoriích. Nakonec proměnil dvě nominace, zvítězil v kategoriích Britský mužský sólo umělec (British Male Solo Artist) a Britský popový výkon (British Pop Act). Koncem srpna stejného roku ještě zabodoval na předávání MTV Video Music Awards, ze kterého si za videoklip k písni "You're Beautiful" odnesl cenu za Nejlepší mužské video (Best Male Video).

Některé písně z alba Back to Bedlam se objevily např. v seriálech O.C. (rež. Ian Toynton), či Chirurgové (reř. Rob Corn), filmu A proč já? (Undiscovered, rež. Meiert Avis, 2005) a televizních reklamách na hotely Hilton a telekomunikační společnost Sprint Corporation.

Na předávání cen Grammy v únoru 2007 získal pět nominací, z nichž však žádnou neproměnil v samotnou cenu. V průběhu slavnostního večera naživo vystoupil s "You're Beautiful" nominovanou hned ve třech kategoriích, včetně Nahrávka roku (Record of the Year) a Píseň roku (Song of the Year).

Back to Bedlam přineslo Bluntovi zápis do Guinessovy knihy rekordů za nejrychleji se prodávající album v průběhu jednoho roku.