Vyhledat událost

Marta Jandová

Marta Jandová

Popis:

Marta Jandová, provdaná Marta Verner je zpěvačka a muzikálová herečka českého původu, známá především z působení v německé kapele Die Happy.

Narodila se 13. dubna 1974 v Praze jako dcera Petra a Jany Jandových. Jejím otcem je rocker Petr Janda, zpěvák kapely Olympic. Vystudovala střední školu ekonomickou se zaměřením na jazyky. Během střední školy absolvovala roční studijní pobyt v USA, kam odjela krátce poté, co jí v sedmnácti letech zemřela matka na nádorové onemocnění. O několik let později této nemoci podlehl i její starší bratr Petr.
V 19 letech, po nepřijetí na vysokou školu, se v Praze seznámila s Thorstenem Mewesem (kytaristou Die Happy) a odjela s ním původně na rok do Německa, aby se doučila další jazyk a nabrala nové zkušenosti. Po několika týdnech bydlení u Thorstenových rodičů vzala volné místo zpěvačky v jeho rockové kapele Die Happy, původně jako koníček. Od roku 1993 do roku 1999 (než Die Happy dostali pořádnou nahrávací smlouvu u Sony BMG v Německu) vystřídala několik zaměstnání, pracovala např. v čajovně, chodila mýt nádobí, roznášela letáky, pracovala jako sekretářka nebo dělala ochranku na koncertech. Po podepsání smlouvy se začala naplno živit zpěvem. První a průlomová deska kapely nese název Supersonic Speed a v Německu zaznamenala úspěch. Společně s kytaristou Thorstenem, bubeníkem Jurgenem a basistou Ralphem se vydala na dráhu rockové zpěvačky.