Vyhledat událost

Radek Banga

Radek Banga

Popis:

Radoslav Banga (* 27. března 1982 Praha), známější pod pseudonymem Gipsy, je rapper, zpěvák, textař a hudebník romského původu, který již od svých 13 let působí na české hip hopové scéně.
Již od roku 1994 se spolu s bratrem Patrikem pokoušel prorazit na hudební scéně, ale se svými původními demo-snímky neuspěl. Místo pokračování v duu Twins se oba rozhodli založit hip-hopovou skupinu Kalo Rikonos, z níž se nakonec část odtrhla a stala se z ní Paranormalz Cru. Jediným oficiálně nahraným snímkem v roce 1996 od Kalo Rikonos se stala agresivní píseň s tematikou ulice a rasismu zvaná Syndrom Snopp. Ani ten se ovšem tehdejší Universal Music nerozhodla vydat.

V roce 1997 se ovšem setkává s DJ Smogem a založil stejnojmennou hip-hopovou skupinu Syndrom Snopp a z party pod Paranormalz Cru se stává undergroundové vydavatelství. Na vlastní náklady začínají vydávat alba. Gipsy se stává hlavním producentem a od roku 2000 vydalo Paranormalz přes 30 alb undergroundového hip-hopu. Mezi nimi se objevují jména jako Inside Cru, Pluto, Sax, Notes From Prague, Marpo a další. Kolem roku 2000 pod jménem Ramonis působil na popové scéně, vydal album Ramonis.cz u BMG a napsal text ke skladbě Letím ke hvězdám pro první ročník soutěže Česko hledá SuperStar, ale také spolupracoval na debutové desce Busted R'n'B zpěváka Sámera Issy. Dále pod jménem Gipsy vydal R'n'B desku Rýmy a blues, kterou přiblížil tento žánr mnoha českým příznivcům rapu. V roce 2004 ovšem přichází revoluční myšlenka - spojit prvky hip-hopu, breakbeatu a funku s romským folklorem. Vzniká album Ya favourite CD Rom a později se setkává se známým romským houslistou Vojtěchem Lavičkou. Z počátku pouze vystupují naživo v rámci Gipsyho solo alba, avšak o rok později už je z experimentu čtyřčlenná skupina Gipsy.cz. V roce 2006 vydali album Romano Hip Hop a deska sklidila nevídaný úspěch. Kapela získala mnoho ocenění, např. Anděl (Objev roku 2006), Filter (Koncertní kapela roku 2006) a další ceny. V roce 2007 získal Radoslav Banga prestižní cenu OSA a stal se nejúspěšnějším mladým autorem populární hudby. Další album Reprezent (2008) se umístilo jako třetí nejlepší v žebříčku World Music Charts Europe. Radoslav Banga se prosadil také mimo hudební oblast a v roce 2007 se stal ambasadorem Evropského roku rovných příležitostí. Gipsy.cz si jako první a zřejmě jediná česká kapela zahrála na největším festivale na světě Glastonbury. Videoklip k singlu Romano Hip Hop se hrál hojně na MTV a kapela doposud hraje po celém světě. Gipsy.cz se zúčastnilo také dvou národních kol Velké ceny Eurovize a jednoho mezinárodního.

Je prasynovcem spisovatele Dezidora Bangy.

V roce 2015 se zúčastnil taneční soutěže Stardance, kde tančil s Terezou Bufkovou. Skončili na 4. místě a vypadli těsně před finále.