Vyhledat událost

Pink Floyd Project - The Wall 45 let – mistrovské dílo v majestátní Státní opeře Praha / 17.11.2025  V prodeji


Začátek: 17.11.2025 20:00 Přidat do Google kalendáře

Místo: Státní opera Praha

Kontakty  www.moonseries.cz

Psst ... Máte vstupenky a nemůžete se zúčastnit události? Žádný problém! ♻️


Metronome Moon Series uvádí

Výročí sametové revoluce s "rockovou operou" v opeře

Divák by se měl připravit na strhující zážitek, který oživuje jeden z nejzásadnějších hudebních počinů všech dob. Pink Floyd Project z Nizozemí představuje své ambiciózní nastudování legendárního alba „The Wall“ na exkluzivním místě – v historickém a reprezentativním prostoru Státní Opery v Praze. Těšit se můžete na úžasnou vizuální podívanou v jedinečném prostředí Státní Opery.

Představení se uskuteční na výročí sametové revoluce, kterému dodává „Zeď“ symbolický význam a nový rozměr. Příběh o svobodě, vzdoru a hledání identity se tak prolíná s hlubokým národním odkazem.

Toto mistrovské dílo Pink Floyd, vydané před více než 40 lety, se stalo nezaměnitelnou rockovou operou, z velké části z pera Rogera Waterse. The Wall je působivým příběhem o izolaci, společenském tlaku a zneužívání moci, jehož poselství je aktuální i dnes. Ačkoliv Pink Floyd mají mnoho známějších hitů, komplexnost a hloubka The Wall z něj činí vrcholné dílo, které přesahuje pouhou hudební nahrávku.

Projekt „Pink Floyd Project - The Wall 45 let“ je podle diváků největší a nejvěrnější poctou původním živým koncertům, které Pink Floyd uspořádali v letech 1980 a 1981. Tehdejší show byly ve své době revoluční a neměly obdoby – s gigantickou scénou, dechberoucími projekcemi, kvadrofonním zvukem a ikonickým dětským sborem. Naším cílem je přenést část této nezapomenutelné atmosféry do majestátního prostředí Státní opery a nabídnout divákům autentický a silný prožitek, který rezonuje s původní vizí. Zažijte spojení ikonické hudby a podmanivého vizuálního představení v nádherné scéně, která podtrhne grandióznost díla. Představení „The Wall“ v podání Pink Floyd Project ve Státní opeře je událostí, která by neměla uniknout žádnému milovníkovi kvalitní hudby a jedinečných kulturních zážitků.

 

Company of Pink Floyd Project

Pink Floyd Project – The Wall

Director:

  • Aike Dirkzwager

Video:

  • Jarno Burger and Tanja Busking

Music:

  • Pink Floyd Project

Band:

  • Wim Holsappel – lead vocals
  • Chris Mustamu – lead vocals
  • Henk Bennen – lead guitar
  • André Becker – guitars and vocals
  • Ruben Mulder – Hammond and synthesizers
  • Willem Friso Wielenga – synthesizers
  • Romke de Jong – bassguitar
  • Wilco Zethof – drums
  • Sanne Hoeksma – backing vocals
  • Femke Hoeksma – backing vocals
  • Petra Creutzberg – backing vocals

Additional musicians:

  • Arnout Arkenbout – Hammond and syntesizers
  • Peter Bennen – bassguitar

Extra (actor without speaking lines):

  • Annelies Hendriksma Wouter Bessels

On screen actor:

  • René Groothof

Příběh The Wall:

Před dobrými 40 lety vyšlo album The Wall, jedno z nejlegendárnějších alb Pink Floyd. S koncertem The Wall 40 Years hrajeme naši dosud největší a nejambicióznější show. Představení, které je přímo inspirováno živými koncerty, které Pink Floyd uspořádali v letech 1980 a 1981 na počest tohoto alba.

Album The Wall lze snadno považovat za vrcholné dílo Pink Floyd. Ačkoli má kapela mnoho známějších hitů, The Wall je působivá rocková opera, kterou z velké části napsal baskytarista a zpěvák Roger Waters. Je to příběh o izolaci a zneužívání moci. Album The Wall vyšlo 30. listopadu 1979 jako dvojité LP a následně bylo k vidění živě na pódiu.

Zeď se objevila i na velkém plátně jako film, ale všichni si dodnes nejraději pamatují živá vystoupení. Ta byla velkolepá a ve své době neměla obdoby, s gigantickou výzdobou, projekcemi, kvadrofonním zvukem a dětským sborem. Nyní můžete znovu zažít něco z té atmosféry, stejně jako před 40 lety! Stavební kameny Zdi

Prolog

Po turné „In the Flesh“ Roger Waters na podzim roku 1977 uvažoval o díle, ve kterém by se chtěl vypořádat nejen se smrtí svého otce, ale také s velkou vzdáleností, která vznikla mezi ním a koncertním publikem. Waters se již nepovažoval za pracujícího socialistu své minulosti. Stal se někým, kdo vyjadřoval svůj odpor ke kapitalismu a materialismu a zároveň na tom vydělával spoustu peněz. Waters měl všechno ve své moci, ale dělá ho to šťastným?

Tyto prvky pronikají do Watersových textů stále více od alba „The Dark Side of the Moon“. Zatímco texty této desky nejsou konkrétně zaměřeny na určitou éru, ale na generaci, u alba „Animals“ je to naopak. Zároveň má Waters v mysli stále zánik zakladatele Pink Floyd Syda Barretta; tvůrčího génia, který zahynul pod vlivem drog, rostoucího pracovního vytížení a vysokých očekávání. Z Barretta zbyl jen vyprázdněný člověk; koncept alba „Wish You Were Here“ je tím silně ovlivněn. Nyní, spolu s výše zmíněnými tématy, jsou to stavební kameny, které Waters používá pro své magnum opus.

Stavební kameny Zdi 1. část Příběh „Zdi“ se odehrává během jednoho dne na třech místech: v hotelovém pokoji, koncertním sále a v mysli hlavní postavy, postavy jménem Pink.

„The Wall“ začíná jakýmsi vyhořením Pinka během turné se svou kapelou („In the Flesh?“). Je agresivní a zároveň přemýšlí o svém mládí. Jeho otec zemřel během druhé světové války a matka ho následně vychovává přísně a velmi ochranitelsky („Mother“), zatímco základní škola na něj má efekt „vymývání mozku“.

Pinkin nepochopený a nezpracovaný zármutek a doprovodné emoce jsou zobrazeny prostřednictvím metafory cihly. Společně tvoří zeď: symbol izolace i prostředek komunikace.

Jak turné postupuje, Pink se začíná cítit čím dál osamělejší. Osamělost je dále umocněna odstupem od jeho poněkud majetnické manželky, která je zjevně doma v posteli s jiným mužem. Sám Pink je sveden fanynkou („Young Lust“), ale když je ona v jeho pokoji, úplně se zblázní.

Ničí všechno, co mu přijde do očí („One of My Turns“), včetně televize. Koneckonců, pro umělce sedmdesátých let bylo rockovým klišé vyhodit televizi z okna! Skončí v sestupné spirále, dokonce si svou agresi promítá na vlastní ženu („Don't Leave Me Now“). Nakonec je od světa zcela izolován: zeď je hotová („Goodbye Cruel World“).

Stavební kameny 2. části skladby „The Wall “ Druhá polovina skladby „The Wall“ se částečně skládá z flashbacků. Zabývá se důsledky izolace skupiny Pink („Hey You“), ale Roger Waters se v textu písně („Nobody Home“) také zmiňuje o zakladateli Pink Floyd Sydu Barrettovi, což je prvek, který autor do příběhu přidává až v závěrečných fázích nahrávání.

Pink při sledování válečných záběrů v televizi („Vera“, „Bring the Boys Back Home“) nepřestává přemýšlet o svém otci. Najednou musí opustit svůj pokoj, protože zoufalý manažer a koncertní promotér mu zabuší na dveře a odvede ho do přeplněného sálu.

Koncert se chystá začít, ale Pink se cítí naprosto apatický („Comfortably Numb“). Zážitek, který měl sám Waters během turné „In the Flesh“ v roce 1977. Ve Filadelfii mu řekli, že má hepatitidu, ale „The Show Must Go on“: díky podané injekci může prostě jít na pódium.

Pod vlivem všech prostředků se výtvor Pink promění ve fašistického frontmana. Prostřednictvím svých násilných fantazií a podvědomého komplexu méněcennosti si myslí, že má publikum zcela pod svou kontrolou. V tu chvíli do příběhu The Wall proniká další prvek: fašismus.

Waterse silně ovlivnil vzestup Národní fronty. Řádek „Chtěl byste poslat naše barevné bratrance domů, příteli?“ v písni „Waiting for the Worms“ je přímým odkazem na toto ultrapravicové hnutí, které v roce 1979 ve Velké Británii získalo téměř 200 000 hlasů. Píseň popisuje pochod na jakési akci Národní fronty v Hyde Parku v Londýně.

Zcela odtržený od reálného světa se v jednu chvíli cítí jako voják v bunkru a pak si uvědomí, že zašel příliš daleko („Stop“). Přestane hrát, zhodnotí se a postaví se před soud („Proces“). V něm vystupují jako svědci jeho přísný učitel, ochranitelská matka a obhajující manželka. Moment v díle, ve kterém se do popředí dostává vztah mezi mužem a ženou. Nakonec je Pink shledán vinným z toho, co udělal, a pak emoce explodují. Zeď padá.

Zbývá jen střízlivý závěr („Za zdí“), v němž si Waters uvědomuje, že všechno na světě se musí dělat společně. Narážet hlavou o hloupou zeď k ničemu nevede.


Vstupenky na balkon možné zakoupit ZDE.

Dostupné vstupenky      4 450.0 CZK  

Klikněte na Vámi vybraný sektor pro zobrazení dostupných vstupenek:

Regular
Pozn.: Konečná cena vstupenek se může lišit na základě zvoleného způsobu doručení, platby či poplatků za zpracování.

PROGRAM 

  • 19:15 Otevření dveří / Doors
  • 20:00-20:50 1. část / Set 1
  • 20:50-21:14 Přestávka / Break
  • 21:14-22:05 2. část / Set 2

Titulky dostupné primárně v českém jazyce a s možností přepnout na anglické titulky.